Cechy palet wysiewnych
Okresowi wiosennych wysiewów zwykle towarzyszy zakup akcesoriów niezbędnych do przeprowadzenia planowanych prac. Jedną z kwestii, które muszą przemyśleć osoby planujące hodowlę roślin, jest miejsce wysiewu. Osoby, którym zależy na wczesnej hodowli oraz jak największej liczbie sadzonek, często decydują się na inwestycję w palety wysiewne, które są przeznaczone do wysiewu nasion i ukorzenienia sadzonek. Czym się wyróżniają i dlaczego warto się w nie zaopatrzyć w okresie wiosennych wysiewów?
Jakie są cechy palet wysiewnych?
Palety rozsadowe są produkowane z folii z tworzywa sztucznego metodą termoformowania. Mogą mieć różny kształt i wielkość, dzięki czemu można je wykorzystywać do upraw różnego typu. Oprócz tego palety rozsadowe mogą mieć różne wymiary i liczby komórek oraz rozmaite pojemności, więc można je dobrać w zależności do konkretnych potrzeb. Można na nich wysiewać różne gatunki roślin.
Sprawdzają się między innymi do hodowli roślin ciepłolubnych, na przykład papryki, melonów, selerów czy pomidorów, ponieważ dzięki paletkom mogą one osiągnąć dojrzałość w planowanym czasie, co nie zawsze jest możliwe w przypadku hodowli w gruncie. Palety wysiewne są również wykorzystywane do wysadzania rozmaitych warzyw. Doskonale sprawdzają się między innymi podczas hodowli dyni, kabaczków, cukinii czy ogórków. Można je stosować również przy roślinach ozdobnych oraz gatunkach, które wyróżniają się stosunkowo długim czasem kiełkowania.
Dlaczego warto korzystać z palet wysiewnych?
Osoby planujące wysiew roślin korzystają z palet wysiewnych z wielu względów. Taka metoda hodowli znacznie ułatwia transport oraz przechowywanie roślin. Oprócz tego podłoże, które jest niezbędne do wysiewu, jest znacząco mniejsze niż w przypadku wysadzania na gruncie. Hodowla w paletkach jest o wiele łatwiejsza, więc czas związany z wysiewem czy pielęgnacją jest krótszy.
Dzięki paletom wysiewnym prace zostają zoptymalizowane. Nawóz i woda mogą być dawkowane równomiernie, co przekłada się na jakość plonów, a dodatkowo koszty związane z hodowlą oraz uzyskaniem własnych sadzonek maleją. Palety są podzielone na komórki, co zapewnia nasionom swobodne miejsce do rozwoju.